strona główna 5 blog 5 Wszystko, co musisz wiedzieć o przyczepie wywrotce

Wszystko, co musisz wiedzieć o przyczepie wywrotce

blog

Czy zastanawiasz się nad kupnem przyczepy samochodowej, ale nie jesteś jednak pewien, jaki model wybrać? Słyszałeś o przyczepie wywrotce i nie wiesz, czy będzie dla Ciebie odpowiednia? W poniższym artykule doradzamy, komu posłuży ten typ sprzętu.

Do czego służy przyczepa wywrotka?

Wywrotka to przyczepa rolnicza, która doskonale sprawdza się do przewożenia materiałów objętościowych oraz sypkich, spośród których można wymienić między innymi ziarna, piasek, żwir, a także warzywa, czy owoce. Konstrukcja tego rodzaju przyczepy pozwala nie tylko na łatwy i bezpieczny transport – wysokie ścianki uniemożliwiają wypadnięcie załadunku, lecz również na zrzucenie plonów w dowolnym miejscu. A to dzięki temu, że skrzynia ładunkowa posiada wywrot do tyłu i na boki.

Jedna czy dwie osie?

W zależności od indywidualnych potrzeb, warto rozważyć zakup przyczepy jedno- lub dwuosiowej. Pierwszy model jest nieco tańszy, bardziej zwrotny i doskonale sprawdzi się w przypadku okazjonalnego dowożenia materiałów, na przykład piasku do piaskownicy na osiedlu. Przyczepa dwuosiowa ma większe gabaryty, a także większą pojemność. Będzie bardzo pomocna w gospodarstwach rolnych oraz pozwoli na transportowanie dużych ilości ładunku podczas jednego kursu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przyczepy wywrotki są dedykowane przede wszystkim rolnikom, ogrodnikom, a także przedsiębiorstwom budowlanym, które muszą dostarczyć surowce w różne miejsca. Warto zauważyć, że to świetne rozwiązanie również dla gospodarstw domowych, ponieważ wywrotka może okazać się bardzo pomocna przy pracach porządkowych czy budowlanych. Przed zakupem trzeba upewnić się, że posiadasz odpowiednie uprawnienia – B lub w przypadku cięższej przyczepy B+E. Im większe masz gospodarstwo lub firmę, tym większa przyczepa będzie Tobie potrzebna. Warto także zwrócić uwagę na fakt, z ilu stron przyczepa posiada możliwość wywrotu hydraulicznego – czy tylko z tyłu, czy może jeszcze po bokach? Istotne jest także to, jaki rodzaj pompy znajduje się w wywrotce – ręczna wymaga siły ludzkich mięśni, natomiast elektryczna zapewnia większy komfort. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy przyczepa posiada wewnętrznie zintegrowane haki montujące, które umożliwią lepsze dopasowanie do auta. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym aspektem jest hamulec najazdowy – zapewnia on większe bezpieczeństwo na drodze.

Zakup przyczepy wywrotki okaże się dużym ułatwieniem zwłaszcza dla osób, które często przewożą ładunki sypkie, takie jak piasek, plony rolne czy materiały budowlane. Jednorazowa inwestycja pozwoli nie tylko na zaoszczędzenie czasu, lecz także pieniędzy przeznaczanych dotychczas na wypożyczenie sprzętu.

 

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe