Wypożyczenie przyczepy - jakie są procedury? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Wypożyczenie przyczepy – jakie są procedury?

Wypożyczenie przyczepy – jakie są procedury?

blog

Potrzebujesz przyczepy do transportu różnych materiałów, ale korzystasz z niej sporadycznie, więc nie opłaca Ci się jej kupować. Być może i tak nie masz gdzie jej przechowywać. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest jednorazowe wypożyczenie niezbędnego sprzętu. Jak wynająć przyczepę i co należy o tym wiedzieć?

Wypożyczenie przyczepy – jakie dane są niezbędne?

Przy wypożyczaniu jakiegokolwiek sprzętu istotne jest sporządzenie pisemnej umowy będącej dokumentem potwierdzającym transakcję oraz określającym jej warunki. Warto – jako najemca – pamiętać, że będziemy poproszeni o podanie naszego imienia, nazwiska oraz adresu zameldowania. Ponadto dobrze jest wcześniej przygotować numer swojego dowodu osobistego oraz prawa jazdy. Na umowie poza naszymi danymi powinny znajdować się: numer rejestracyjny i rodzaj wypożyczanej przyczepy oraz dane firmy wypożyczającej: jej nazwa i adres. Dodatkowo istotne jest umieszczenie daty sporządzenia dokumentu.

Procedury wypożyczenia

Pierwszym krokiem jest określenie czasu wypożyczenia przyczepy. Okres ten będzie widniał na sporządzonej umowie, co jest kolejnym etapem procedury. Może on zostać wydłużony po uzyskaniu zgody Wynajmującego. W umowie wyraźnie określona zostanie zostać stawka dobowa za wypożyczenie danego sprzętu, wysokość kaucji zwrotnej oraz kwota, która będzie pokryciem ewentualnych szkód wynikających z niewłaściwego użycia. Najemca podpisując dokument zawarcia umowy zobowiązuje się do dostarczenia przyczepy w wyznaczonym terminie z powrotem do wypożyczalni lub do pokrycia kosztów jej ewentualnego transportu. Ponadto wyraża również zgodę na oczyszczenie wypożyczonego sprzętu, w przeciwnym przypadku zgadza się na pokrycie dodatkowych kosztów czyszczenia.

Co w przypadku zwlekania ze zwrotem?

W sytuacji gdy najemca nie odda wypożyczonej przyczepy w wyznaczonym terminie, przy podpisaniu umowy, zgadza się on na obciążenie jego osoby karą umowną, która wynosi 200% podstawowej stawki brutto za każdy dodatkowy dzień przetrzymywania sprzętu. Sprawy, które nie są regulowane umową, są określane w odpowiednich przepisach znajdujących się w Kodeksie Cywilnym i taki zapis również widnieje w osobnym punkcie umowy. Dokument ten sporządzany w dwóch identycznych egzemplarzach – dla najemcy i wynajmującego – jest podstawą do ewentualnego dochodzenia i respektowania praw wynikających z wynajmu.

Wypożyczenie przyczepy jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które jednorazowo potrzebują przewieźć określony obiekt lub towar. Jest to rozsądny sposób, który opłaca się zdecydowanie bardziej niż zakup sprzętu kosztującego kilka tysięcy złotych. Procedura wypożyczenia nie powinna sprawiać większych problemów, a w razie pytań osoby pracujące w wypożyczalniach służą swoją pomocą.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe