Aktualnie pracujemy nad zmianami cen. W celu jej poprawności prosimy o kontakt
Zaczep kulowy czy oczkowy - który wybrać? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Zaczep kulowy czy oczkowy – który wybrać?

Zaczep kulowy czy oczkowy – który wybrać?

blog

Zaczep do przyczepy to kluczowy element, który wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wybór odpowiedniego modelu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj przyczepy, jej przeznaczenie czy warunki eksploatacji. Poniżej przyjrzymy się zaczepom kulowym i oczkowym, omówimy ich zastosowanie i podpowiemy, który z nich warto stosować, aby zapewnić sobie maksymalną funkcjonalność i bezpieczeństwo na drodze. 

Zaczep kulowy – charakterystyka

Zaczep kulowy umożliwia połączenie przyczepy z pojazdem, automatycznie zamykając się w momencie nasadzenia na hak holowniczy. Posiada zaczepy blokujące, które zapobiegają rozłączeniu się zestawu. W zależności od konkretnego modelu, mogą mieć one postać rygli, zatrzasków lub innych rozwiązań, które trzymają kulkę w miejscu. Zaczepy do przyczepy tego typu eliminują luzy, a to wiąże się z wysokim komfortem jazdy. Są one dostępne w różnych wariantach. Niektóre nadają się do lekkich przyczepek samochodowych – doskonały przykład to zaczep kulowy Knott K14A fi 50 mm N-3, a inne przeznaczone są do ciężkich przyczep ze sztywnym dyszlem. 

Jak działają zaczepy oczkowe?

Zaczepy oczkowe składają się z oczka sprzęgu, będącego punktem połączenia z przyczepą oraz tulei, w której umieszczone jest łożysko umożliwiające swobodny ruch oczka. Można spotkać też modele, w których łożysko zastąpione jest cylindryczną tuleją. W zaczepach do przyczepy tego typu stosowane są różnego rodzaju zabezpieczenia i blokady, które utrzymują oczko sprzęgu w odpowiednim miejscu. Znajdują zastosowanie m.in. w łączeniu maszyn rolniczych z ciągnikami i w samochodowych przyczepach holowniczych, a także transportowych. Są bardzo wytrzymałe i sprawdzają się nawet w wyjątkowo trudnych warunkach.

Który zaczep wybrać?

Warto dobrze zastanowić się nad tym, który zaczep wybrać. Ma to bowiem wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zarówno zaczepy kulowe, jak i oczkowe mają swoje unikalne zastosowania i sprawdzają się w różnych okolicznościach. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz warunki użytkowania przyczepy. Jakie czynniki należy w szczególności wziąć pod uwagę?

  • Rodzaj pojazdu – do samochodów osobowych i lekkich przyczep zazwyczaj zaleca się wybór zaczepów kulowych. Z kolei maszyny rolnicze, przyczepy holownicze i transportowe mogą być komfortowo użytkowane z zastosowanie zaczepów oczkowych
  • Ładowność przyczepy – na wybór zaczepu ma wpływ obciążenie. Zarówno modele oczkowe, jak i kulowe są dostępne w wersjach o maksymalnym dopuszczalnym nacisku pionowym na poziomie nawet kilku ton. Doskonały przykład to zaczep kulowy AK301, który może być użytkowany z przyczepami, których DMC wynosi 3000 kg. 

Wybór odpowiedniego zaczepu do przyczepy to ważna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Zaczepy kulowe i oczkowe różnią się między sobą i znajdują zastosowanie w różnych warunkach. Warto o ty pamiętać, bo bezpieczeństwo i komfort jazdy zależą w dużej mierze właśnie od odpowiedniego dopasowania tego elementu.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe