strona główna 5 blog 5 Zakup lawety – na co zwracać uwagę?

Zakup lawety – na co zwracać uwagę?

blog

Lawety to coraz częściej wykorzystywany środek transportu. Dzięki swojej funkcjonalności umożliwiają one bezpieczne przewożenie pojazdów, szczególnie w nagłej sytuacji, gdy ma miejsce wypadek. Jest także niezbędna osobom, które zajmują się na co dzień prowadzeniem komisów samochodowych. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu lawety, by była ona jak najlepiej dopasowana do potrzeb użytkownika?

Dobra laweta – czyli jaka?

Zastanawiając się nad wyborem lawety należy przede wszystkim skupić się na jej parametrach technicznych i jakości materiałów, z których została wykonana. Trzeba zwrócić uwagę także na kilka aspektów, które są kluczowe przy zakupie. Po pierwsze każda laweta powinna mieć odpowiednie zabezpieczenia gwarantujące bezpieczny przewóz pojazdu – solidne mocowania do kół muszą unieruchomić transportowany samochód tak, aby nie zsunął się z przyczepy podczas jazdy. Po drugie często przydatne okazuje się wyposażenie lawety w dodatkowy sprzęt – na przykład wyciągarkę. Dzięki niej możliwe jest wydobycie samochodu z trudno dostępnego miejsca – rowu lub podmokłego terenu. Jeśli natomiast chodzi o jakość wykonania lawety, niezbędne jest sprawdzenie poszczególnych części przyczepy. Istotne są przede wszystkim mocne spawy oraz to czy została wyprodukowana z najwyższej klasy stali rama. Solidna konstrukcja musi wytrzymać pod naciskiem ciężaru przewożonego pojazdu i zachować swój pierwotny kształt. Wybrana laweta musi także być właściwie zabezpieczona przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych – wszystkie elementy powinny zostać pokryte lakierem lub cynkiem hutniczym, które zapewnią ochronę przed korozją. Odpowiednia jakość wykonania jest kluczowym parametrem, który powinniśmy ocenić przed wyborem lawety – musi ona być bezawaryjna i świetnie sprawdzać się w każdej sytuacji drogowej.

Rodzaje lawet i ich funkcje

Przed zakupem lawety należy zastanowić się, jaką funkcję powinna ona spełniać. Spośród szerokiej oferty producentów pojazdów transportowych możemy wyróżnić kilka rodzajów lawet. Większość z nich jest przeznaczona do przewozu samochodów osobowych. Na rynku są dostępne zarówno lawety w formie przyczepy – bardziej mobilne i praktyczne – jak i lawety połączone w całości z autem (tak zwane autolawety). Te drugie są często wykorzystywane przez firmy zajmujące się świadczeniem pomocy drogowej. Oprócz lawet pojedynczych można również znaleźć pojazdy dwupoziomowe, dzięki którym istnieje możliwość przewozu nawet kilkunastu aut jednocześnie. Kluczową sprawą jest dopasowanie formy lawety do charakteru transportowanych pojazdów i samochodu, przez który będzie ciągnięta (trzeba zwrócić uwagę między innymi na moc silnika).

Przepisy prawne związane z jeżdżeniem lawetą

Jeśli zdecydujesz się na wybór idealnej lawety, powinieneś zapoznać się z aspektami prawnymi dotyczącymi jej używania. Warto wiedzieć, że każda laweta wymaga rejestracji. Nowy produkt powinien posiadać również homologację. W przypadku, gdy chcesz korzystać z przyczepy, a posiadasz jedynie prawo jazdy kategorii B, musisz pamiętać o tym, że maksymalny ciężar autolawety nie może przekraczać 3,5 tony. Podróżując się z doczepioną lawetą po drogach krajowych nie powinieneś poruszać się z prędkością większą niż 70 km/h w przypadku dróg jednojezdniowych oraz 80 km/h na drogach ekspresowych (poza terenem zabudowanym).

Wybierając lawetę warto pamiętać o tym, że najwyższa jakość wykonania zagwarantuje bezpieczeństwo jej użytkowania przez długi czas. Dobra laweta powinna być również funkcjonalna i służyć bez problemów nawet w bardzo trudnych warunkach.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe