Zachowaj ostrożność, czyli zasady jazdy z przyczepką zimą - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Zachowaj ostrożność, czyli zasady jazdy z przyczepką zimą

Zachowaj ostrożność, czyli zasady jazdy z przyczepką zimą

blog

Zima to trudny czas dla wszystkich kierowców, a szczególnie dla tych, którzy nie jeżdżą tylko zwykłą osobówką, lecz dodatkowo ciągną za sobą przyczepę, na przykład campingową. Jak poruszać się takim zespołem pojazdów w czasie zimy?

Po pierwsze: przygotowanie do jazdy

Jednym z najistotniejszych elementów jest przygotowanie do jazdy. Należy upewnić się, że zarówno samochód, jak i przyczepa są w dobrym stanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan opon i poziom ich ciśnienia – oczywiście koniecznie trzeba mieć te przeznaczone do jazdy zimą – ich głęboki bieżnik zapewni lepszą przyczepność nawet podczas trudnych warunków pogodowych. Ponadto warto sprawdzić, czy hamulce i światła działają bez zarzutu, a także, czy hak holowniczy jest sprawny i umożliwia ciągnięcie przyczepy. Jeśli mowa o bukmance czy przyczepie campingowej, warto sprawdzić również, czy na dachu nie zalega śnieg. W razie wątpliwości co do stanu technicznego przyczepy bądź samochodu, należy wybrać się do mechanika, który oceni ich zdatność do użytku i ewentualnie dokona niezbędnych napraw.

Bezpieczny załadunek

Niezależnie od tego, co będzie przewożone na przyczepie, koniecznie trzeba się upewnić, że jest dobrze załadowane. Należy zatem użyć pasów mocujących bądź najazdów, a w przypadku przyczep niezadaszonych pomyśleć o specjalnej folii bądź plandece, która nie tylko pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo ładunku, ale także uchroni go przed działaniem czynników atmosferycznych. Warto zauważyć, że ładunek nie może przekraczać całkowitej dopuszczalnej masy pojazdów, szczególnie jeśli posiada się jedynie uprawnienia kategorii B – wówczas masa ta nie może być większa niż 3,5 tony. Poza tym ładunek nie powinien ograniczać widoczności prowadzącemu samochód, ani wystawać poza przyczepę – jest to nie tylko niezgodne z prawem, ale również stwarza niebezpieczeństwo dla innych pojazdów na drodze.

Zachowaj ostrożność

Najbardziej istotną kwestią jest jednak zachowanie kierowcy na drodze. Tym, co często gubi kierujących pojazdem jest nadmierna brawura – lata praktyki sprawiają, że ludzie czują się za kierownicą zbyt pewnie i bezpiecznie. Takie zachowanie niejednokrotnie było przyczyną wypadków, także tych tragicznych. Zawsze trzeba być ostrożnym i mieć ograniczone zaufanie do pozostałych użytkowników ruchu drogowego, jednak warto szczególnie wzmożyć swą czujność w przypadku złych warunków atmosferycznych, zwłaszcza gdy prowadzi się zespół pojazdów z przyczepą. Dobrze jest jechać nieco wolniej niż zwykle, aby mieć czas na ewentualną szybką reakcję w razie niebezpieczeństwa. W zakręty najlepiej wchodzić powoli, a także nie wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą.

Bezpieczna jazda z przyczepką zimą wymaga od kierowcy samodyscypliny i racjonalnego myślenia. Od sprawdzenia stanu technicznego, poprzez odpowiedni załadunek towaru aż po ostrożne prowadzenie zespołu pojazdów – to czynniki, dzięki którym zadba się o bezpieczeństwo swoje i innych.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe