Zastosowanie boxów dachowych - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Zastosowanie boxów dachowych

Zastosowanie boxów dachowych

blog

Wyjazd na wakacje, powiększenie rodziny, remont w mieszkaniu… Wszystko to sprawia konieczność zabrania lub przewiezienia dodatkowej sztuki bagażu podczas jazdy. Co jednak w przypadku kiedy pojemność samochodowego bagażnika jest zbyt mała, by zmieściły się do niej wszystkie potrzebne przedmioty? Rozwiązaniem jest box dachowy, który w optymalny sposób zwiększa ładowność samochodu i sprawia, że podróż staje się wygodniejsza.

Autobox pełni funkcję dodatkowego schowka, który umieszczany jest na dachu samochodu. Znacząco wpływa on na poprawę bezpieczeństwa jazdy pasażerów, zapobiegając przeładowaniu samochodowego bagażnika pakunkami, które mogą stanowić szczególne niebezpieczeństwo podczas wypadku samochodowego. Atutem samochodowych boxów jest stała funkcjonalność, bez względu na warunki pogodowe i porę roku.

Tym co powoduje, że schowki stają się coraz bardziej popularne jest ich duża pojemność, która może wynosić nawet 500 litrów, przy ładowności do 75 kilogramów. Jest to najważniejsze kryterium przy doborze sprzętu, jednak warto pamiętać, że maksymalna ładowność boxu nie zawsze jest wprost proporcjonalna do jego pojemności. Odpowiednio dobrana ładowność sprawi, że w boxie możliwe będzie przewożenie sprzętu sportowego, takiego jak narty, deski i żagle windsurfingowe, ale także wszelkiego rodzaju składanych leżaków, krzeseł czy wózków dziecięcych.

Rodzaj boxu dachowego musi zostać dopasowany do modelu samochodu, w przeciwnym razie może on powodować trudności z podnoszeniem klapy bagażnika, odpowiadać za narastające zużycia paliwa i zwiększenie oporu powietrza, co znacząco pogorszy komfort jazdy. Dlatego też przed wyprawą do sklepu warto dokładne zmierzyć szerokość i długość dachu. W przypadku takich samochodów jak kombi lub van praktycznie każdy rozmiar boxu będzie odpowiedni. Problem pojawia się w przypadku mniejszych modeli aut, dlatego należy pamiętać, że długość boxu nie powinna wystawać poza obrys górnej części auta, a dla bezpieczeństwa pasażerów warto wybierać schowki o 5 – 10 centymetrów krótsze. Niezwykle ważna jest także wytrzymałość dachu, do której dostosować należy ładowność autoboxu. Parametry te znaleźć można w książce obsługi pojazdu lub uzyskać w autoryzowanego dealera.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na bagażnik bazowy, do którego musi być przymocowany autobox. Regulowane uchwyty i zaciski nie powinny niszczyć karoserii samochodu, a jedynie ułatwiać sprawny montaż dodatkowego kufra. Praktyczne użytkowanie zwiększy także rodzaj zamknięcia. Część z boxów zamykana jest na zatrzaski lub zamek, otwiera się na jedną lub na dwie strony, to od klienta zależy na jaki rodzaj się zdecyduje. Nowoczesne boxy wyposażone są w wytrzymałe, plastikowe zabezpieczenia, które chronią przed przemakaniem przewożonych przedmiotów i zapobiegają zamarzaniu zamka podczas niskich temperatur. Przewożenie przedmiotów “luzem” dodatkowo zabezpieczy zastosowanie siatek i zaczepów we wnętrzu kufra. Tym, czego nie należy pomijać jest szczegółowe sprawdzenie dostawcy oraz certyfikatów bezpieczeństwa, które informują o tym, co dzieje się z boxem w przypadku kolizji czy wypadku. Obecnie większość producentów uwzględnia zasady zaawansowanej termodynamiki, powodujące zwiększenie opływu powietrza, zmniejszając tym samym opór. Wpływa to znacznie na podniesienie poziomu ochrony przewożonego ładunku.

Autoboxy to doskonałe rozwiązane dla tych, którym zależy na bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Projektowane według najnowszych technologii, w skuteczny sposób zwiększają pojemność bagażową samochodu bez jego nadmiernego obciążania.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe