strona główna 5 blog 5 Zimowanie łodzi – jak zrobić to prawidłowo?

Zimowanie łodzi – jak zrobić to prawidłowo?

blog

Coraz to niższa temperatura na zewnątrz zwiastuje koniec sezonu na żagle. Mimo to, zaraz po ostatnim dopłynięciu na ląd czeka Cię jeszcze dużo pracy na pokładzie. Prawidłowe zabezpieczenie łodzi pozwoli bowiem spokojnie przetrwać zimę, a także uchroni przed niemiłym rozczarowaniom wraz z początkiem nowego sezonu.  

Gdzie trzymać łódź poza sezonem?

Łódź poza sezonem powinna być przechowywana w zamkniętym pomieszczeniu pod zadaszeniem, dzięki czemu nie będzie narażona na takie czynniki atmosferyczne, jak mróz, deszcz czy wiatr. Takim miejscem są m.in. hangary lub hale udostępniane przez kluby żeglarskie. Jeżeli jednak brakuje w nich miejsca, warto rozejrzeć się wśród ofert firm skupujących nieruchomości – wynajęcie powierzchni będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, aniżeli jej ewentualny zakup. Dobrym pomysłem jest także nieograniczanie się względem lokalizacji – łódź nie musi przecież zimować blisko zbiornika wodnego, lecz może przeczekać sezon niedaleko Twojego miejsca zamieszkania. Wystarczy wynająć odpowiednią przyczepę, która pomoże w przewiezieniu łódki w miejsce docelowe. Wyjściem ostatecznym wydaje się być zimowanie obiektu na na zewnątrz – w takim wypadku warto zadbać o plandekę jak najlepszej jakości, która mimo swojej naturalnej szczelności będzie dobrze wentylowała wnętrze.

Zimowanie łodzi w kilku krokach

Chcąc rozpocząć zimowanie łodzi, najpierw należy dokładnie ją oczyścić z zalegającego brudu oraz zadbać o konserwację najważniejszych elementów mechanicznych. Po pierwsze trzeba opróżnić pokład z wszelkich przedmiotów, które mogą nie przetrwać zimowych warunków atmosferycznych. Powinno się więc zabrać wszystkie śpiwory, koce, poduszki, żagle, liny, akumulator, ubrania, kapoki itd. Następnie dokładnie wyczyścić pokład ze wszelkich nieczystości za pomocą specjalnego detergentu wymieszanego z wodą. Czynność należy wykonać również po zewnętrznej stronie łodzi, aby usunąć wodorosty i inne plamy powstałe podczas żeglugi. Kolejnym krokiem będzie przegląd techniczny łodzi – trzeba wymienić paliwo na zimowy olej napędowy, dzięki czemu parafina nie będzie krzepnąć i nie zatka filtrów. Warto także wszystkie uszczelki nasmarować olejem wazelinowym oraz profilaktycznie sprawdzić stan rur hydraulicznych i toalety. Z zabiegów wykańczających warto zastosować wosk, który zabezpieczy i wypoleruje zewnętrzną stronę łodzi, z kolei laminat do drewna wewnątrz będzie skuteczną ochroną przez cały rok przed grzybami i pleśnią. Po skończonym sprzątaniu oraz zabezpieczaniu łodzi należy dać jej czas, aby w pełni wyschła. Dopiero później powinno się okryć ją plandeką o około 2 metry dłuższą i szerszą od łodzi. Dzięki temu wytrzyma ona śnieg i deszcz, przy jednoczesnym zachowaniu swobodnej cyrkulacji powietrza.

Jak przetransportować łódź?

Najlepszym sposobem pozwalającym na bezpieczny transport łodzi jest wynajęcie lub zakup przystosowanej do tego przyczepy. Dobrej jakości produkt pozwoli na bezawaryjne slipowanie łodzi, a także jej bezpieczny przewóz do miejsca docelowego. Warto pamiętać, aby przyczepa była wyposażona w regulowane rolki, dzięki czemu dopasuje się ona do każdego rozmiaru łodzi. Ponadto, transportowany obiekt powinien mieć równomiernie rozłożony ciężar, aby był stabilny i nie utrudniał kierowcy prowadzenia pojazdu.

Prawidłowe oczyszczenie i zabezpieczenie łodzi jest niezbędną czynnością do wykonania przed ostatecznym zimowaniem. Dzięki temu nie dopadnie jej grzyb i pleśń, a wszystkie elementy mechaniczne nie ulegną zniszczeniu.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe