strona główna 5 blog 5 Zimowy urlop w domu na kółkach

Zimowy urlop w domu na kółkach

blog

Zima nie musi być czasem, kiedy campery i przyczepy kempingowe stoją w garażach lub są szczelnie przykryte plandekami. Coraz więcej osób chce również w tym chłodnym sezonie je wykorzystać i po odpowiednim przygotowaniu wyrusza na podbój narciarskich szlaków. Dlaczego warto i jak taki wyjazd zorganizować?

Camper i przyczepa na zimę

Większość osób nawet nie myśli o podróżowaniu w ten sposób po nastaniu mrozów, ponieważ obawia się niskich temperatur. Okazuje się jednak, że nierzadko tego typu pojazdy i przyczepy są całoroczne, doskonale dostosowane do używania praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych. Taki model z pewnością charakteryzuje podwójna, podgrzewana podłoga oraz izolacja termiczna ścian i sufitu. Przydatny jest również dobrze ogrzewany pojemnik na wodę oraz system grzewczy inny niż klimatyzacja, najlepiej zasilany własnym agregatem lub panelami słonecznymi.

Przygotowania do podróży

Prócz standardowych przygotowań do wyjazdu na narty, takich jak praca nad kondycją fizyczną, sprawdzenie stanu technicznego sprzętu oraz zakup ciepłych ubrań, konieczne będzie poświęcenie uwagi camperowi lub samochodowi, który ma ciągnąć przyczepę. Wypada pomyśleć o zakupie zimowego płynu do chłodnicy raz oczywiście zimowych opon oraz łańcuchów śniegowych. Bagażnik magnetyczny na dach również z pewnością okaże się bardzo przydatny.

Sztuka zimowego caravaningu

Jest kilka różnic pomiędzy letnim a zimowym wyjeżdżaniem w trasę camperem lub z przyczepą. Przede wszystkim, należy zdecydowanie większą uwagę przyłożyć do wyboru miejsca postojowego. Powinno ono oferować możliwość podłączenia się do prądu, bo nawet najlepsze akumulatory i agregaty mogą niespodziewanie zawieść z powodu mrozu. Choćby spędzało się w mobilnym domu tylko noce, nie można wyłączyć ogrzewania ani na chwilę, bo zamarznięta woda w przewodach może doprowadzić do awarii. Gotowanie wewnątrz jest niewskazane, bo para niebezpiecznie zwiększa wilgotność powietrza. Rozwiązaniem może być jednak wyposażenie pojazdu w specjalną wentylację, która jest montowana na indywidualne zamówienie.

Warto spróbować!

Trudno nie zauważyć, że taka podróż z pewnością będzie większym wyzwaniem, niż typowa, wakacyjna wycieczka. Już sam ten fakt sprawia, że warto spróbować! Ponadto zyskuje się niepowtarzalną możliwość noclegu bardzo blisko stoków za niewielką cenę. W kurortach Zachodniej Europy już od dawna organizuje się wygodne miejsca na postój dla fanów camperów i przyczep. Kolejną zaletą jest niezależność – jeżeli dany ośrodek się komuś znudzi lub warunki pogodowe nie dopiszą, można w każdej chwili odpalić silnik i zmienić lokalizację. Miejsc na innych campingach w regionie z pewnością zimową porą nie zabraknie.

Wyjazd na narty w takiej formie może się stać przygodą życia. Na pewno pozostanie po nim zdecydowanie więcej ciekawych wspomnień, niż po zwyczajnych feriach spędzonych w hotelu.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe