Bezpieczny transport skutera śnieżnego - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Bezpieczny transport skutera śnieżnego

Bezpieczny transport skutera śnieżnego

blog

Skuter śnieżny to pojazd, którym jeździć można jedynie na śniegu i lodzie. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że jego pierwszą nazwą były sanie motorowe. W okresie od początku grudnia do końca lutego, gdy chcesz wyruszyć na zimowy odpoczynek, warto dowiedzieć się jak i na czym przewieźć skuter śnieżny, którego obecność będzie najlepszą atrakcją wyprawy. Dowiedz się, jak to zrobić, aby było bezpiecznie i komfortowo.

Przygotowanie skutera do transportu

Najważniejsze jest posiadanie w samochodzie sprawnego haka holowniczego, do którego przymocowana zostanie przyczepa transportowa. Istotne jest sprawdzenie dopuszczalnej masy, podanej przez producenta, którą owy hak jest w stanie ciągnąć, ponieważ cały ciężar przyczepy wraz z załadunkiem będzie skupiony właśnie na nim.

Transport skutera śnieżnego z punktu widzenia prawa

Następną czynnością, którą trzeba wykonać, jest obliczenie całkowitej masy przyczepy wraz z załadowanym skuterem śnieżnym i porównanie jej do masy samochodu. W rozporządzeniu znaleźć można informację o tym, że stosunek masy samochodu do przyczepy powinien wynosić 1,33:1. Dodatkowo, jeżeli łączna masa przekroczy 3,5 tony, wtedy zwykłe prawo jazdy kategorii B nie wystarczy – w takim przypadku potrzebne będzie B+E. Styl jazdy ze skuterem śnieżnym na przyczepie również nie jest obojętny. Obowiązkowe jest obserwowanie jego pozycji na trasie we wszystkich lusterkach. Przed podróżą ważne jest również upewnienie się, że przyczepa posiada wszelkie badania techniczne pozwalające na jej użycie.

Na co zwracać uwagę podczas transportu?

Podczas jazdy warto kontrolować stan haka holowniczego oraz zasilenia instalacji przyczepy. Kontrolę należy przeprowadzać co około 100 km oraz przy okazji przerw na odpoczynek. Działające światła oraz dobrze zamocowane zabezpieczenia skutera śnieżnego to gwarancja spokojnej jazdy. Trzeba pamiętać o dokręcaniu każdej obluzowanej śrubki, na których skupia się ciężar przyczepy, a także na regularnym sprawdzaniu ciśnienia w kołach.

 

Stosując powyższe zasady transportu skutera śnieżnego, można bezpiecznie i przepisowo dowieźć sprzęt w wybrane miejsce bez jakichkolwiek konsekwencji, aby cieszyć się jego obecnością na zimowym wyjeździe.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe