strona główna 5 blog 5 Hak holowniczy – jak wybrać odpowiedni?

Hak holowniczy – jak wybrać odpowiedni?

blog

Hak holowniczy to ważny element wyposażenia auta, który może przydać się w różnych sytuacjach. Jest bowiem niezbędny nie tylko podczas podróżowania z przyczepą, lecz także w trakcie awaryjnego transportowania pojazdu. Jak wybrać odpowiedni hak holowniczy? Czym się kierować?

Jaki hak holowniczy wybrać?

Najistotniejszą kwestię w czasie wybierania odpowiedniego haka holowniczego stanowi jego dopasowanie do konkretnego modelu samochodu. Rodzaj zaczepu powinien być bowiem kompatybilny z daną wersją podwozia oraz warunkami technicznymi determinowanymi przez rok produkcji auta. Nie bez znaczenie pozostają także możliwości montażu haka, do którego najczęściej wykorzystuje się istniejące otwory fabryczne. Bezpieczeństwo i komfort jazdy z hakiem holowniczym są ponadto uzależnione od typu napędu czy też dokonanych zmian w konstrukcji samochodu. Przeglądając dostępne modele haków warto również zwrócić uwagę na kwestie estetyczne oraz częstotliwość używania zaczepu. Poza tym, każdy model haka powinien posiadać homologację, niezbędną do jego użytkowania w krajach Unii Europejskiej.

Rodzaje haków holowniczych

Obecnie producenci oferują wiele modeli haków holowniczych, różniących się pod względem jakości wykonania, ceny, a co równie ważne sposobu mocowania. Do najbardziej popularnych typów zaczepów należą:

– haki montowane na stałe – nazywane inaczej przykręcanymi. Są najtańsze, a jednocześnie stosunkowo uniwersalne, ponieważ można je wykorzystywać do przewozu różnego rodzaju przyczep (niestety nie spełniają wymogów UE). Podczas ich montażu trzeba pamiętać o tym, że dodatkowe elementy nie mogą zasłaniać tablicy rejestracyjnej.

– haki demontowane – bardzo estetyczne i praktyczne. Tego rodzaju haki można w dowolnej chwili odpiąć, wystarczy jedynie odkręcić kilka śrub.

– haki automatyczne (chowane lub składane) – najwygodniejszy, a zarazem najdroższy rodzaj haków. W wybranym momencie hak pod wpływem automatycznej dźwigni lub guzika chowa się pod zderzakiem.

Na jakie parametry zwrócić uwagę

Poza sposobem mocowania haków holowniczych, warto również przyjrzeć się pozostałym parametrom technicznym, decydującym o wytrzymałości i funkcjonalności zaczepu. Idealny hak holowniczy powinien być wykonany z solidnych materiałów, najlepiej takich jak ocynkowana stal. Przed dokonaniem zakupu zaleca się także sprawdzenie, czy poszczególne elementy zestawu posiadają dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne i jaki jest maksymalny uciąg haka. Na żywotność zaczepu bez wątpienia wpłynie poza tym podwyższenie twardości śrub.

Hak holowniczy to element wyposażenia auta, który pozwala bez problemów korzystać z przyczepy lub przetransportować inny pojazd. Wybrany model zaczepu musi przede wszystkim pasować do konkretnego podwozia, być solidny i posiadać atesty bezpieczeństwa. Istotne jest również to, aby zakupiony hak nie zaburzał estetyki samochodu oraz był prosty w montażu.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe