strona główna 5 blog 5 Jak zapobiec odczepieniu się przyczepy podczas jazdy?

Jak zapobiec odczepieniu się przyczepy podczas jazdy?

blog

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej korzysta się z usług firm transportowych. Zamiast tego zdecydowana większość kierowców z prawem jazdy kategorii B, wykorzystuje przyczepy ułatwiające transport towarów, mebli czy czasami nawet bagaży. Zobacz, jak zapobiec odczepieniu się przyczepy podczas jazdy.

 

Na co zwracać uwagę przy mocowaniu przyczepy?

 

Przed wyruszeniem w podróż z przyczepą trzeba trzymać się kilku kluczowych kroków. Przede wszystkim, na początku należy ją wyczyścić po poprzednim sezonie, a następnie sprawdzić jej stan techniczny. Po okresie zimowym może znaleźć się kilka usterek m.in. pęknięcia czy nieszczelności. Oprócz tego trzeba również skontrolować, czy na podwoziu przyczepy nie pojawiły się ślady korozji. Powinno się także sprawdzić stan opon i poziom ciśnienia powietrza. Po weryfikacji stanu technicznego przyczepy należy przetestować sprawność haka holowniczego, a dokładniej czy nie jest on już zardzewiały, w skutego czego przyczepa mogłaby się odpiąć podczas jazdy. Następnie powinno się sprawdzić stan głowicy zaczepowej oraz hamulca najazdowego. Po zamocowaniu doczepy do samochodu pozostało jedynie ocenić, czy wszystko jest wystarczająco bezpiecznie połączone ze sobą i gotowe do podróży.

 

Jak poprawnie zabezpieczyć przyczepę?

 

Mało kto zastanawia się, jak zapobiec odczepieniu się przyczepy podczas podróży – co zrobić żeby mieć pewność, że droga przebiegnie bezpiecznie, a doczepa nie zgubi swoich towarów czy przewożonych materiałów? Pierwszym krokiem zbliżającym do bezpieczniejszej jazdy z przyczepą jest zadbanie o łańcuch zabezpieczający doczepkę przy dyszy, który jest dodatkową asekuracją przed wypięciem głowicy zaczepowej i spowodowaniem prawdopodobnie wypadku na drodze. Jeśli linka bezpieczeństwa jest w nienaruszonym stanie, a przyczepa zsunie się z haka holowniczego, ta zaciąga się i uruchomi hamulec awaryjny. Drugim sposobem na ochronę doczepy jest zakupienie blokady haka.

 

Bezpieczna i pewna jazda z przyczepą w dużej mierze zależy od poprawnego przymocowania doczepy do samochodu oraz techniki jazdy kierowcy. Po przeczytaniu wskazówek każdy doświadczony, a także mniej obeznany prowadzący nie powinien mieć problemu z zabezpieczeniem przyczepy przed podróżą.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe