Odczepienie się przyczepy podczas jazdy - jak zapobiec? - Autopaka
strona główna 5 blog 5 Odczepienie się przyczepy podczas jazdy – jak zapobiec?

Odczepienie się przyczepy podczas jazdy – jak zapobiec?

blog

Jadąc z przyczepą koniecznie musimy pamiętać jak ważne jest bezpieczeństwo: zarówno nasze jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego zanim wyruszymy w trasę należy sprawdzić czy laweta jest zamontowana w odpowiedni sposób – aby nie odczepiła się od auta. Jak to zrobić?

Odpowiedni hak holowniczy

Podstawową kwestią, jaka związana jest z bezpieczeństwem w czasie jazdy jest dobór odpowiedniego haka holowniczego. Znajdziemy modele zarówno uniwersalne, które głównie pasują do starszych modeli aut, jednak w przypadku nowych samochodów powinniśmy stawiać raczej na haki, które dedykowane są konkretnej marce. Pamiętajmy, że wybór używanego, do zakupu którego może zachęcać nas atrakcyjna cena wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem dlatego nie można tutaj oszczędzać – kupmy pełnowartościowy produkt, co do którego mamy pewność, że będzie nam służył przez naprawdę długi czas. Szczególnie warto jest zwrócić uwagę na modele z systemem dwustopniowego zamka, który minimalizuje ryzyko wypięcia się przyczepy. Ważną kwestią jest także montaż – ten najlepiej jest pozostawić specjalistom, szczególnie jeśli ze sprawami technicznymi nam zwyczajnie nie po drodze. W przypadku kiedy hak został już zamontowany znacznie wcześniej konieczna jest kontrola techniczna, czy podczas przerwy w użytkowaniu nic się z nim nie stało.

Instalacja przyczepy

Zanim przejdziemy do instalacji przyczepy warto jest wykonać przegląd techniczny sprzętu, szczególnie jeśli przez kilka miesięcy stał on nieużywany w garażu. Dobrze jest to zrobić u mechanika, który utwierdzi nas w przekonaniu, że z pojazdem wszystko jest w najlepszy porządku. Same mocowanie powinno odbywać się przy wyłączonym silniku, najlepiej przy zaciągniętym hamulcu ręcznym. Po doczepianiu przyczepy do zaczepu kulowego czas zająć się linką, która musi być połączona z osobnym elementem, co dodatkowo zwiększać ma nasze bezpieczeństwo. Gdy to już zrobimy upewnijmy się czy wszystko znajduje się w odpowiedniej pozycji – uchwyt zaczepu powinien być w pozycji pionowej. Na blokadzie dźwigni zazwyczaj znajdziemy informację, kiedy będzie ona działać. Dodatkowo zorientujmy się, czy wszystkie śruby zostały porządnie przykręcone. Pamiętamy, że lepiej jest sprawdzić pojazd nawet kilka razy, aby już w czasie drogi móc skupić się na spokojnym transporcie.

O czym jeszcze musimy pamiętać?

Co jeszcze jest szczególnie istotne w danej kwestii? Koniecznie pamiętajmy, że tak jak odpowiednie przyczepienie całej instalacji istotne jest również jej odczepienie – dzięki temu mamy pewność, że nic nie zostało uszkodzone i kolejny transport będzie równie bezpieczny. Warto też wyposażyć się w akcesoria, jakie za zadanie mają wspomóc instalację. Tutaj wskazać możemy między innymi specjalistyczny łańcuch umieszczany w okolicach dyszy czy też dodatkową blokadę. Kwestią, którą trzeba też podkreślić jest tak zwane “wężykowanie”, jakie wiąże się z pojawieniem się nietypowych odczuć w trakcie jazdy: jeśli nie jest ono spowodowane warunkami pogodowymi jak pokrycie asfaltu lodem, zazwyczaj świadczy o wystąpieniu awarii sprzętu.

Pamiętajmy, żeby przy przyczepianiu naszej lawety powinniśmy zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły. Nie bagatelizujmy żadnych niepokojących sygnałów!

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe