strona główna 5 blog 5 Oświetlenie przyczepy samochodowej – o czym należy pamiętać?

Oświetlenie przyczepy samochodowej – o czym należy pamiętać?

blog

Każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi stosować się do przepisów prawa, ponieważ w dużej mierze od tego zależy bezpieczeństwo jego i innych osób poruszających się po jezdni. Do takich zasad należy między innymi kwestia, jaką jest odpowiednie oświetlenie przyczepy samochodowej. Co powinien o nim wiedzieć każdy odpowiedzialny kierowca? Jakie są obowiązkowe światła w przyczepie? O tym poniżej.

Oświetlenie przyczepki – przepisy

Niestety wielu użytkowników ruchu drogowego nie wie o tym, że do przyczepki samochodowej należy przymocować odpowiednie oświetlenie zanim jeszcze wyruszy się w trasę. Obowiązkowe światła w przyczepie sprawią, że pojazd będzie doskonale widoczny, co pozwoli zadbać o bezpieczeństwo na drodze. Jakiego rodzaju przepisy mówią o odpowiednim oświetleniu przyczepki? Kluczowe w tej kwestii okazuje się Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku, które dotyczy stanu technicznego pojazdów, a także ich obowiązkowego wyposażenia.

Obowiązkowe światła w przyczepie

Wyżej wspomniane rozporządzenie zawiera listę świateł, którą powinna mieć każda przyczepka samochodowa. Są to: kierunkowskazy, lampy pozycyjne tylne, światła hamowania, awaryjne, odblaski boczne, przednie, tylne trójkątne, a także niezbędne oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Warto wiedzieć, że obecnie nie ma najmniejszego problemu, aby zakupić wszystkie te światła w formie zestawu, co pozwoli zaoszczędzić sporą kwotę, ponieważ nabywanie ich oddzielnie generuje wyższe koszta. Należy również upewnić się, że działają one odpowiednio, a montaż warto zlecić mechanikowi, który wykona to zadanie prawidłowo.

Odblaskowe oświetlenie przyczepki

Każda przyczepka samochodowa musi być wyposażona w odpowiednie oświetlenie odblaskowe. Przepisy wymagają tego, aby odblaski montowane z tyłu pojazdu miały kształt trójkąta. Nie trzeba się ściśle stosować do wspomnianej zasady, jednak w tym przypadku oświetlenie o innej formie musi zawierać stosowną homologację, czyli dopuszczenie do użytkowania na drodze. Jest ono zarazem potwierdzeniem, że odblaski o zmienionym kształcie również stanowią dobre oświetlenie, a co się z tym wiąże – nie przyczyniają się do zmniejszenia bezpieczeństwa na drodze, które powinno być wartością priorytetową dla każdego użytkownika ruchu drogowego.

Przepisy zawarte w Kodeksie Ruchu Drogowego mówią jasno: każda przyczepa samochodowa, oprócz potrzeby jej zarejestrowania, musi mieć obowiązkowe światła. Niestosowanie się do tych regulacji grozi mandatem, jednak co gorsze, naraża bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Warto więc zadbać o odpowiednie oświetlenie przyczepy samochodowej.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe