strona główna 5 blog 5 Przyczepka samochodowa jednoosiowa czy dwuosiowa – którą wybrać

Przyczepka samochodowa jednoosiowa czy dwuosiowa – którą wybrać

blog

Odpowiednio dobrana przyczepka samochodowa pozwala z powodzeniem przewozić większe ładunki w bezpieczny i wygodny sposób. Może być niezwykle przydatna, zwłaszcza dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub planujących przeprowadzką. Czym się kierować podczas wyboru dostosowanego do Twoich potrzeb modelu przyczepki samochodowej?  

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu przyczepy samochodowej?

Zapoznając się z szeroką ofertą przyczepek samochodowych należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Przede wszystkim wybrany przez Ciebie model przyczepki powinien odznaczać się solidną, wysokiej jakości konstrukcją. Istotne jest to, aby była ona wykonana ze stalowej, ocynkowanej ramy, która nie będzie zmieniać swojego kształtu nawet w przypadku długotrwałej eksploatacji. Podczas dokonywania zakupu przyczepy samochodowej trzeba również zastanowić się nad jej ładownością, która powinna być dostosowana do ciężaru przewożonych elementów. Ponadto, warto także przyjrzeć się wymiarom przyczepki i dopasować je do wielkości auta. Nie bez znaczenia pozostają także kwestie, takie jak praktyczna regulacja podwozia czy dodatkowe elementy wyposażenia, na przykład specjalna plandeka chroniąca ładunek przed deszczem.

Przyczepka samochodowa – jedno czy dwuosiowa?

Spośród kategorii przyczepek samochodowych bardzo często wyróżnia się modele jedno- oraz dwuosiowe. Czym się różnią? Pierwszy z wymienionych typów charakteryzuje się stosunkową lekkością, dlatego idealnie nadaje się do przewożenia mniejszych ładunków o niewielkiej wadze. W związku z tym modele tego rodzaju powinny wybrać osoby korzystające z przyczepki sporadycznie, a także osoby poszukujące produktów w atrakcyjnych cenach. W przeciwieństwie do przyczepki jednoosiowej, modele dwuosiowe świetnie sprawdzają się podczas transportu nawet bardzo dużych towarów. Znacznie większy ciężar przyczepek dwuosiowych sprawia, że odznaczają się wyjątkową stabilnością, wpływającą na bezpieczeństwo przewozu. Co równie ważne, konkretne modele z tej kategorii doskonale radzą sobie w przypadku częstego użytkowania. Osoby decydujące się na zakup przyczepek dwuosiowych muszą jednak liczyć się z tym, że są one wyraźnie droższe, a ich używanie może wymagać dodatkowych uprawnień.

Przepisy prawne – jak prowadzić auto z przyczepką?

Kierowcy chcący korzystać z przyczepek samochodowych są zobowiązani do wcześniejszego prześledzenia przepisów prawnych. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B mogą bowiem prowadzić auto z przyczepką, której waga w połączeniu z masą samochodu nie przekracza 3500 kg. Cięższe przyczepy wymagają uzyskania dodatkowego uprawnienia B96. Ponadto, kierowanie tak zwanym zespołem pojazdów wiążę się z innymi ograniczeniami prędkości. W czasie poruszania się poza terenem zabudowanym nie powinniśmy przekraczać 70 km/h, natomiast na drogach ekspresowych oraz krajowych autostradach możemy jechać maksymalnie 80 km/h.

Przyczepki samochodowe pozwalają przewozić zarówno małe, jak i duże ładunki. Poszczególne modele są dopasowane do wagi oraz wymiarów konkretnego typu towarów. Przyczepki jednoosiowe bez wątpienia przydadzą się podczas transportu lżejszych elementów, z kolei modele dwuosiowe sprawdzą się do wykonywania częstszych kursów i przewożenia nawet bardzo ciężkich przedmiotów.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe