strona główna 5 blog 5 Przyczepy jedno i dwuosiowe – kiedy wybrać?

Przyczepy jedno i dwuosiowe – kiedy wybrać?

blog

Planujesz kupić przyczepę do przewozu różnych materiałów, jednak ze względu na szeroką gamę wyboru nie wiesz na którą się zdecydować? Jeżeli wahasz się pomiędzy przyczepą z jedną osią a tą z dwoma, warto wiedzieć czym one się różnią i jakie mają przeznaczenie. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z ich parametrami oraz cechami charakterystycznymi, aby dopasować wybór do naszych potrzeb. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Aspekt prawny

Poszukiwania idealnej dla nas przyczepy należy zacząć od aspektów prawnych. Warto wiedzieć, że prawo jazdy kategorii B pozwala na kierowanie zespołem pojazdów (na przykład samochodem z przyczepą), którego łączna masa nie przekracza 3500 kilogramów. Informacje o masie auta znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, a przyczepy na stronie internetowej producenta. Jeżeli komplet ten nie przekracza łącznie podanego limitu masy, to kierowca z wspomnianą kategorią B może wybrać nawet przyczepę dwuosiową, jednak istnieje warunek, że ciężar przyczepy nie może przekraczać ciężaru pojazdu powiększonego 1,4 razy. Gdy jest inaczej należy postarać się dodatkowe uprawnienia kategorii B+E zezwalające na poruszanie się zespołem pojazdów o masie do 7 ton. Koniecznie trzeba pamiętać, że jazda z ładunkiem wymaga ograniczenia prędkości do 7 km/h na drodze dwujezdniowej poza terenem zabudowanym, a na autostradach i drogach ekspresowych do 80 km/h.

Charakterystyka przyczepy jednoosiowej

Przyczepy jednoosiowe mają masę nie przekraczającą 750 kilogramów, stąd nazywane są też potocznie lekkimi. Cechują się zwrotnością i są bardzo kompaktowe, dlatego świetnie sprawdzą się do transportu mniejszych ładunków między innymi podczas przeprowadzki czy remontu mieszkania. Jeśli masa takiej przyczepy z samochodem nie przekracza 3,5 tony, mogą je ciągnąć kierowcy samochodów z uprawnieniami kategorii B. Dobrze nadają się do małych samochodów – na przykład jako dodatkowy bagażnik na wakacje, na większe zakupy w salonie meblowym czy do przewozu motocykla bądź quada. Do przyczepy lekkiej można dokupić dodatkowo ochronną plandekę oraz hamulec najazdowy do zwiększenia bezpieczeństwa podczas transportu.

Charakterystyka przyczepy dwuosiowej

Masa przyczepy dwuosiowej także może nie przekraczać 750 kg, jednak zazwyczaj są one cięższe. Cechują się wysoką stabilnością i doskonale trzymają się drogi. Do ich użytkowania również wystarczy prawo jazdy kategorii B, gdy komplet pojazd i przyczepa nie przekracza 3,5 tony. Ten rodzaj przyczep jest dobry do przewozu sprzętu budowlanego, ogrodniczego, większych mebli, motocykli. Dwie osie sprawiają, że ciężar ładunku jest równomiernie rozłożony i może być znacznie większy niż w przypadku przyczepy jednoosiowej. Można wybrać przyczepę ze najazdem, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas transportu ładunków.

Przed zakupem warto sprawdzić również (o ile to możliwe) czy lepiej prowadzi nam się samochód z przyczepą jedno czy z dwuosiową, abyśmy odczuwali jak największy komfort na drodze. Dobrze jest również zastanowić się, jakie główne przeznaczenie ma mieć nasza przyczepa i czy posiadamy odpowiednie kategorie prawa jazdy do jej użytkowania. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zakupić własną przyczepę, pomyśl ile razy w ciągu roku będziesz z niej korzystać – jeżeli co najmniej kilka, wtedy dobrze już posiadać własny sprzęt.

Tagi:

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe