strona główna 5 blog 5 Serwis przyczep podłodziowych – przygotuj się do sezonu!

Serwis przyczep podłodziowych – przygotuj się do sezonu!

blog

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że wielu z nas zaczyna planować wiosenne wyjazdy nad wodę. Oprócz odpowiedniego przygotowania samej łódki niezbędne jest także sprawdzenie sprawności jej środka transportu. Dowiedz się, na czym polega serwis przyczep podłodziowych i przygotuj się do sezonu już teraz.

Przygotowanie przyczep podłodziowych do sezonu

Przyczepa podłodziowa, podobnie jak inne sprzęty transportowe, wymaga dokładnego przeglądu, który powinien być przeprowadzany przynajmniej raz w roku. Najlepiej przed wybraniem się w podróż zawieźć przyczepę do autoryzowanego dystrybutora, zajmującego się na co dzień wykonywaniem zabiegów konserwacyjnych. Podczas profesjonalnego przeglądu technicy sprawdzają przede wszystkim ustawienie hamulców, zajmują się nasmarowaniem zaczepów kulowych oraz wyregulowaniem hamulca najazdowego. Ponadto, w obrębie kontroli weryfikuje się także stan przewodów hamulcowych i sprawność amortyzatorów. Dla bezpieczeństwa użytkowników przyczepy przegląd obejmuje również ocenę wytrzymałości belek i wsporników czy, co równie istotne, przetestowanie działania świateł i kabli z mocowaniami.

Serwis przyczep podłodziowych

Podstawowa konserwacja przyczep podłodziowych polega na dbaniu o prawidłowe działanie poszczególnych elementów sprzętu. Ważne jest regularne oczyszczanie metalowych części z zanieczyszczeń (poprzez stosowanie specjalnych preparatów bez dodatku twardych kwasów) oraz nakładanie oleju na przeguby i miejsca łożyskowania. Niezbędny etap konserwacji stanowi poza tym sprawdzanie stanu kół oraz ich wymiana w razie potrzeby. Dokonuje się jej za pomocą podnośnika umieszczonego na twardym podłożu, umożliwiającego szybkie zamontowanie nowych kół, a następnie równomierne dokręcenie śrub mocujących. W kolejnym kroku sprawdza się poziom ciśnienia, który musi być dopasowany do rozmiarów oraz ciężaru przyczepy. Spośród zalecanych czynności konserwacyjnych nie należy pomijać dodatkowo wymiany żarówek, odpowiadających za bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Prawidłowe użytkowanie przyczepy

Po wykonaniu samodzielnej konserwacji  lub odebraniu przyczepy podłodziowej z serwisu trzeba pamiętać o podstawowych zasadach jej właściwego użytkowania. Dzięki nim sprzęt będzie sprawny przez wiele lat, a Ty unikniesz konieczności wykonywania kosztownych napraw. Prawidłowa eksploatacja bezpośrednio wiąże się z kontrolowaniem połączenia przyczepy i pojazdu holującego, który powinien odznaczać się sprawnym układem elektrycznym i hamulcowym. Nie bez znaczenia pozostaje także przygotowanie przyczepy do załadunku łodzi, jej wodowania oraz każdorazowy demontaż tylnych paneli, wrażliwych na działanie wilgoci.

Przygotowanie przyczep podłodziowych do sezonu powinno obejmować przede wszystkim coroczny serwis przeprowadzany u renomowanego dystrybutora. Poza tym, warto również samodzielnie zadbać o dokładnie oczyszczenie sprzętu i konserwację najważniejszych elementów. Przyda się także zwrócenie uwagi na opony, w tym stan ogumienia oraz utrzymanie optymalnego ciśnienia w kołach.

Przyczepy do przewozu sprzętu budowlanego, podkoparkowe

Przyczepy kablowe

 

Wywrotki / kippry

Lawety, obrotnice, platformy, moto

Przyczepy do przewozu łodzi, podłodziowe

Kontenery, furgony, cargo

Przyczepy dwuosiowe skrzyniowe

Przyczepy jednoosiowe skrzyniowe