Działalność wielu przedsiębiorstw wiąże się z przewożeniem towarów. Dobór odpowiedniego sprzętu ma zawsze niebagatelne znaczenie. Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę budowlaną i dostarczasz wielkogabarytowe obiekty, czy zajmujesz się transportem drobnych elementów do klientów, wykorzystywana do tego celu przyczepa oraz sposób jej załadowania będzie mieć wpływ na bezpieczeństwo i stan towaru po przemieszczeniu w miejsce docelowe.
Zastanawiasz się, jak dopasować wymiary przyczepy oraz jej cechy charakterystyczne do potrzeb swojego biznesu? Nie wiesz, gdzie nabyć odpowiedni sprzęt i czym kierować się przy wyborze? Zapraszamy do lektury artykułu!
Co należy wziąć pod uwagę, dobierając przyczepę?
Zakup przyczepy, która stanowić będzie bardzo ważny – nierzadko kluczowy – element wyposażenia firmy, poprzedzony powinien być każdorazowo pogłębioną analizą potrzeb. W pierwszej kolejności musisz określić, jakie gabaryty i jakie ciężary będziesz przewozić, gdyż od tego zależeć będą wymiary przyczepy. Rozmiar sprzętu powinien mieć także związek z tym, w jakich ilościach transportować będziesz dany towar jednorazowo. Znaczenie ma także oczywiście jego charakter. Innych warunków wymagać będzie żywność, innej – części budowlane, sprzęty, obiekty narażone na zniszczenie etc.
Pamiętaj także o tym, aby sprawdzić możliwości pojazdu, do którego planujesz podłączać przyczepę – każdy ma bowiem ściśle określoną ładowność. Dopuszczalna liczba ton wskazana jest w homologacji. Duże przyczepy, załadowane ciężkim towarem, nie będą więc mogły połączyć się z każdym pojazdem.
Rodzaje przyczep i ich wykorzystanie
Jakie typy przyczep wyróżniamy i kiedy mogą być stosowane? Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych rodzajów. Za punkt wyjścia przy tworzeniu podziału uznaliśmy typ towaru.
- Do przewozu sprzętu budowlanego (np. minikoparek) – przyczepa tego typu musi być wyposażona w najazd lub rampę, a także charakteryzować się dużą wytrzymałością, stabilnością i możliwością równomiernego rozłożenia ładunku na antypoślizgowej podłodze.
- Do transportu rur lub prętów – doskonale sprawdzi się przyczepa typu dłużyca, gwarantująca bezpieczny i stabilny transport długich elementów, również o nieregularnych kształtach.
- Do przewożenia okien – dobrym rozwiązaniem będzie przyczepa skrzyniowa ze stojakiem, umożliwiająca stabilny załadunek i bezpieczny transport tych podatnych na uszkodzenia elementów.
- Do przewozu przypraw i suchej żywności – dobrze sprawdzi się przyczepa typu cargo – zabudowany sprzęt, ułatwiający transport w sterylnych warunkach; jeśli furgon wyposażony jest w chłodnię, nadaje się także do transportu jedzenia z krótkim terminem ważności, np. owoców, warzyw czy nabiału.
- Do transportu samochodów – konieczne będą lawety dostosowane do przewozu ładunku o większej masie oraz wyposażone w praktyczny najazd.
- Do przewożenia materiałów sypkich o dużej obojętności (ziarno, warzywa, żwir piasek, pocięte drewno) – w tym celu sprawdzą się wywrotki zabezpieczające towar i umożliwiające jego sprawne wysypanie.
W niektórych sytuacjach po analizie wszystkich wymagań może okazać się, że – ze względu na specyficzny charakter działalności – potrzebować będziesz więcej niż jednej przyczepy. W takim przypadku warto pomyśleć o zakupie przyczepy wielofunkcyjnej np. skrzyniowej z dodatkowymi najazdami i podporami lub stelażami z plandekami.
Masz problem z doborem przyczepy? Zapytaj fachowca!
Jak widzisz rozmiarów przyczep oraz ich typów jest sporo, a każdy z nich dostosowany jest do innego typu użytkowania. Jeśli masz wątpliwości, która przyczepa najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego biznesu, poproś o pomoc fachowców. W Auto Paka mamy duże doświadczenia w sprzedaży specjalistycznych sprzętów oraz ich dopasowywaniu do konkretnych potrzeb i charakteru towaru. Oferujemy także atrakcyjną dla wielu klientów usługę wynajmu. Korzystają z niej przedsiębiorcy, chcący się przekonać, czy dany typ przyczepy sprawdzi się w codziennej pracy, by na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję o kupnie.
Zachęcamy do kontaktu z zespołem handlowców oraz do odwiedzenia naszego placu ekspozycyjnego.